FLOWPARKS

Lubię to!

FlowParks jest pierwszą w Polsce firmą zajmującą się projektowaniem i budową Parkour Parków, Street Workout Parków i innych obiektów sportowych.

Czym jest parkour

 

Czym jest parkour?

Gap jumpParkour  jest formą aktywności fizycznej polegającą na efektywnym, użytecznym i bezpiecznym przemieszczaniu się po dowolnym terenie. W praktyce osoba uprawiająca parkour - zwana traceurem (czyt. traserem) - przeskakuje przez murki i barierki, wspina się na ściany i skacze między wszelkimi napotkanymi przeszkodami. 
Mimo tego, że powyższe aktywności brzmią ekstremalnie, do każdej z nich traceurzy przygotowują się w czasie wielu godzin treningów na mniejszych wysokościach i odległościach oraz w bezpieczniejszych warunkach.

Od zarania dziejów ludzkość próbowała usprawnić swoje przemieszczanie się, jednak nazwę “parkour” znaną dziś na każdym kontynencie nadał temu w latach ‘80 David Belle. Francuz zafascynowany był swoim ojcem, który początkowo jako żołnierz w Wietnamie, a następnie strażak w elitarnej jednostce Sapeurs Pompiers rozwijał techniki sprawnego przemieszczania się w trudnych warunkach. Pewnego razu, wracając ze szkoły, David dostrzegł dwa murki oraz możliwość przeskoczenia z jednego na drugi. Pierwsze próby były nieudane, ale nie dość, że nie zniechęciły nastolatka, to wręcz zmotywowały go do ćwiczenia podobnych skoków w innych miejscach i bezpieczniejszych warunkach. Po pewnym czasie w swoim otoczeniu czyli podparyskim Lisses zaczął dostrzegać inne wyzwania. Tym sposobem parkour wkroczył do miast i obecnie uprawiany jest na całym świecie przez setki tysięcy ludzi.
 
Pochodną parkouru jest freerunning (potocznie freerun). W przeciwieństwie do efektywnego parkouru, freerun kładzie nacisk na efektowność i wyjątkowość stylu poruszania się przy użyciu salt, obrotów i zmodyfikowanych ruchów zaczerpniętych bezpośrenio z parkouru. Dyscypliny te są do siebie na tyle podobne, że pojawiają się nawet głosy o bezcelowości ich rozróżniania. Faktem pozostaje jednak, że obydwie te grupy zapaleńców ruchu mogą się równie dobrze bawić na wybudowanym parkour parku.